Hoşgeldiniz! Kontrol panelinize erişmek için;
giriş yapın veya üye olun. Parolanızı mı unuttunuz?

Bugün;
24.08.2019 01:52:01

Yazılar Arşivinde Arayın:

     Kayıtlı Duyuru & Haber Bulunamadı!

M. Koray BAŞYİĞİT Adlı Yazarın Sayfası | Kullanıcı Adı: M. Koray BAŞYİĞİT

29 MAYIS – RAMAZAN – BAKAN - ISPARTA

Selam ve saygılar Sevgili Gönül Dostlarım;

Mayıs ayının son, Ramazan ayının ilk Pazartesi günü yine sizlerleyim. Tabii ki 29 Mayıs tarih olarak da önemli. İstanbul un fethi… Bir çağın bitimi yeni bir çağın açılması… Anadolu ve Trakya da TÜRK lerin ayak sesleri. Birde hayatta ki tutanaklarımdan biri Oğlum Osman Fatihin doğum günü. İstanbul a Fatih girerken ikindi namazı sırasında da oğlum FATİH dünyaya geldi. Rahmetli eşim Ayla nın da emaneti. Torunlarım Yuşa Kaan ve Eymen Metehan da babası. Fatma Gelinimin de kocası. Mevlam hepsine sağlıklı , mutlu ömür nasip etsin.

11 ayın Sultanı, Başı Rahmet, Ortası Mağfiret, sonu ise Cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayına girdik. Sahur, oruç, iftar, teravih, Kadir Gecesi bu ayın güzellikleri. Yaptığımız ibadet ve ettiğimiz duaların kabul olmasını dilerim. Tabii ki uzun bir süre oruçlu kalacağız. Bu sebeble sahur ve iftar da yiyeceklerimize dikkat etmeliyiz. İftar sofralarının değişmezi patates salatası hoş ve lezzetlidir. Tabii ki teravih namazında da salatadaki soğanın kokusu çevreye oldukça rahatsızlık verir. Bir de sarımsaklı yoğurt… İşte o zaman Teravih namazında yanındaki arkadaşın çekeceği var. Lütfen duyarlı olalım. Çevremize rahatsızlıklar vermeyelim. Isparta Belediyesince alınan karar gereği kahvehaneler sahura kadar açık. Ertesi gün işe gideceklerin sahur sonrası dinlenmeleri yeterli olmayabilir. Tabii ki ilimiz de de RAMAZAN AYININ kendine özgü eğlenceleri ve muhabbetleri var. Yeri geldikçe eski ramazanları sizlere yazmaya çalışacağım. Bu arada Isparta Belediyesinin Ramazan ayı proğramını daha yerel basında göremedim. Galiba geleceğe siyasi yatırım amacı ile köyler de eğlence proğramları varmış. Ne de olsa BÜYÜK ŞEHİR olacağız ya oralardan da oy gerekiyor artık. Isparta da da bizler Ramazan ayı için proğramlarını bekliyoruz Sayın Isparta Belediyesi yetkilileri. Geçmişteki Ramazan gecelerini arayacağız galiba…

Sevgili Gönül Dostlarım; geçtiğimiz hafta ziyaret amacı ile Karaman ın  Başyayla ilçesine gitmiştim. Bu arada Ermenek ve Taşkent i de gezmek nasip oldu. Ermenek Barajı dünyanın gövde yüksekliği barajları arasında 3. sırada. 218 m Yükseklikte. Derinliği 230 m yi geçmekte. Güzel bir yatırım. Tabii bu arada akp iktidarı Bakanlarından Sayın Lütfi Elvan nın çalışmasını takdir ettim. Başyayla nın köyleri ile nüfusu 2016 sayımına göre 3662. İlçe merkezin de ise 1900. Yapılan yatırımları ise kıskandım. Tabii ki yapılacak ama bakan etkisi oldukça kuvvetli. Isparta mızın en büyük eksiği 15 senelik akp iktidarında bakan çıkartamaması. Isparta seçmeni akp ye oyunu verdi ama akp genel merkezi her seferinde Isparta yı unuttu. Son dönem akp de ki değişimde inşallah TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Süreyya Sadi Bilgiç Bakan olur da ilimize bir şeyler yapabilir. Bakanımız olmadığını kıskandım. Ramazan ayında akp nin diğer Isparta Milletvekili Sayın Sait Yüce yi de bol – bol iftar sofraların da görebiliriz.

15 Temmuz sonrası Isparta mızda kamu personeli olarak son açıklamaya göre 390 görevden uzaklaştırma, 1193 ihraç, 343 kişi de yeniden görevine iade edilmiş. 1587 kişi de durumuna itiraz etmiş bulunmaktadır. Gerçekte kim hain ise cezasını çekmeli. Mağduriyetlerin de önüne geçilmeli.

Sevgili Gönül Dostlarım; başta akaryakıt olmak üzere hergün değişik emtiaya zamlar gelmekte. Bu da enflasyonu yükseltmekte. Ne yazık ki enflasyon açıklamaları gerçeği yansıtmamakta. Maaş ve ücretlilerin gözleri Temmuz ayında ücret ve maaşlara yapılacak zamlarda. Güvendiğimiz dağlara kar yağmamasını dilerim.

Şehit haberleri toplumu üzmekte. Niye bu terörü sonlandıramıyoruz. Hani halk oylamasında evet çıkınca analar ağlamayacaktı. Sözler yine yalan çıkmaya başladı. Mevlam Şehidlerimize Rahmet, sevenlerine sabır versin. Mekanları Cennet olsun. Ruhlarına FATİHA… Ateş düştüğü yeri yakar. Askeri olmayan aileler o heyecanı yaşayamazlar. O asker yolu beklemeyi bilemezler.

Sevgili Gönül Dostlarım bir sonraki yazımda buluşmak üzere şen ve esen kalınız…

Saygılarımla

YİĞİTÇE
M.Koray BAŞYİĞİT

mkbasyigit@mynet.com

twitter: Korayhoca32

İnstagram: Mustafa Koray Başyiğit

0 536 710 88 66

 

Nasrettin Hoca dan…

 

Hoca Ramazan günlerini hesaplamak için bir çömleğin içine her gün bir taş atar, Hocanı oğlu muziplik olması için bir avuç taş çömleğin içine atar.
Bir zaman sonra arkadaşları: Hoca ya "Bugün Ramazan'ın kaçı acaba? diye sorarlar. Hoca'da: "Şimdi eve gider öğrenirim. Biraz sabredin." der ve evinin yolunu tutar. Çömleği boşaltır; bir sayar, iki sayar... Taşların yüz yirmi beş tane olduğunu görür. Şaşkın bir halde döner arkadaşlarının yanına Hoca. "Arkadaşlar, bugün, Ramazan'ın kırk beşi" der.
Hoca'nın bu cevabına gülüşürler arkadaşları. Aralarından biri:  " Aman Hocam, bir ay otuz gündür. Hiç Ramazan'ın kırk beşi olur mu? "  diye itiraz eder. 
Hoca, biraz şaşkınlık biraz da kızgın bir ifadeyle: " Ben yine insaflı davrandım. Benim çömlek hesabına bakacak olursak; bugün Ramazan'ın yüz yirmi beşi! " der. 

 

RAMAZAN GELİNCE


İnsanların yüzü gülecek
Tok açın halinden bilecek
Zengin fakir bir olacak
Ramazan gelince


Meyhaneler boşalacak
Dilenciler çoğalacak
Kötülükler azalacak
Ramazan gelince


Minarelerde Kandiller yanacak
Camiler tıka basa dolacak
Sahte softalara gün doğacak
Ramazan gelince


Müslümanlar oruç tutacak
Teravi namazı kılınacak
İbadetler çok artacak
Ramazan gelince


Sahurda davullar çalınacak
İftar sahur topları atılacak
Bereketli sofralar kurulacak
Ramazan gelince


Kadir Esen


Etiketler: ısparta,


  Kategori: Isparta Gökçay

  Tarih: 28.05.2017 13:22:04

  Hit: 281

  Yorum: 0


Bu Yazıya Ait Yorumlar:

     Bu Yazıya Ait Yorum Bulunamadı!

Yorum Ekleme Formu:

 * Adınız Soyadınız : 

 * E-Mail Adresiniz : 

 * Yazıyla İlgili Yorumunuz : 

 * Güvenlik Kodu : 

M. Koray BAŞYİĞİT Hakkında

  Diğer Bilgiler

İsim: M. Koray BAŞYİĞİT
Yer: Türkiye/Isparta
E-Mail: mkbasyigit@mynet.com
Cinsiyet: Bay
Medeni Hal: Dul
Meslek: Emekli Öğretmen
Yazdığı Yazı Sayısı: 29
Yapılan Yorum Sayısı: 0

Yazarın Son Yazdığı Yazılar

» ŞEHİTLERİMİZ – VERGİ ve ALTIN – KAVGAMIZ – KİTAP - TABURCUYUM
Sevgili Dostlarım, Geçtiğimiz hafta bir yakınımı Sağlık Bakanlığının evde bakım hizmeti yardımı ile Süleyman Demirel Üniversitesi TIP FAKÜLTESİ Hastahanesine teşhis ve tedavi için götürdük....
Kategori: Isparta Gökçay

Bu Yazıyı Okuyun

» IRAK – TEOG – VERGİLER - ISPARTA
Musul ve Kerkük Türk tür ve Türk kalacaktır. Bunun için gerekirse can vermekten çekinmem.
Kategori: Isparta Gökçay

Bu Yazıyı Okuyun

» SÜPER LOTO – TEOG – IRAK - GEZİ
Ülkemin gündeminde Kuzey Irak taki halk oylaması ve KERKÜK – MUSUL ile Iraktaki TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZİN çilesi var.
Kategori: Isparta Gökçay

Bu Yazıyı Okuyun